Dofinansowanie do zakupu pojazdu S-A-M! Samodzielność, Aktywność,
Mobilność PFRON

Aktualnie dostępną formą wsparcia dla kierowców z niepełnosprawnością jest program Aktywny Samorząd. Wspiera on zakup oprzyrządowania zarówno dla kierowców, jak i pasażerów. Informację odnośnie wniosków i terminów uzyskają Państwo w lokalnych jednostkach Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które są realizatorem programu z ramienia PFRON.

W ramach programu S-A-M Samodzielność, Aktywność, Mobilność! PFRON zaprezentował program rozpoczynający się w 2023 roku. W ramach programu można sfinansować zakup pojazdu przystosowanego do prowadzenia z wózka lub do przewozu osoby na wózku. Adresowany jest on dla dwóch grup osób poruszających się na wózkach. Pierwsza grupa to kierujący z wózka wymagający oprzyrządowania dla kierowcy na wózku. Tutaj sugerowalibyśmy samochody większe umożliwiające dostęp dla wózka do wnętrza i miejsca kierowcy wraz z odpowiednim oprzyrządowaniem kierowcy.

Druga grupa to pasażerowie na wózku. Najbardziej przyjazne rozwiązanie to w naszej opinii samochody z obniżoną podłogą. Otrzymujemy przyjaznych gabarytów pojazd, w którym komfortowo podróżuje pasażer na wózku. Zachęcamy do zadawania pytań o dostępne pojazdy, a także o możliwości realizacji zakupów i szczegółów programu. Do tej grupy PFRON zalicza także dzieci z niepełnosprawnością.

Program S-A-M! umożliwia odpowiednio zakup pojazdu przystosowanego na bardzo korzystnych warunkach. Dofnansowania są przeznaczone dla konkretnej grupy osób z niepełnosprawnością, umożliwiają zakup pojazdu z dofinansowaniem w zależności od całkowitej kwoty zakupu.

Dla kierowcy na wózku w następujących widełkach:

  • przy cenie zakupu 150000 zł udział własny wynosi 30000 zł
  • przy cenie zakupu 250000 zł udział własny wynosi 80000 zł
  • przy cenie zakupu 300000 zł udział własny wynosi 115000 zł
  • dla kwoty przewyższającej 300000 zł nie ma już dodatkowego dofinansowania, więc należy doliczyć całość kwoty powyżej 300000 zł.

Dla pasażera na wózku w następujących widełkach:

  • przy cenie zakupu 130000 zł udział własny wynosi 19500 zł
  • przy cenie zakupu 200000 zł udział własny wynosi 54500 zł
  • przy cenie zakupu 230000 zł udział własny wynosi 63500 zł
  • dla kwoty przewyższającej 230000 nie ma już dodatkowego dofinansowania, więc należy doliczyć całość kwoty powyżej 230000 zł.

Pierwszy termin przyjmowania wniosków marzec 2023 roku.

Tutaj znajdą Państwo pojazdy, które można przystosować

Dofinansowanie na oprzyrządowanie do samochodu

Dofinansowanie na oprzyrządowanie do samochodu dla niepełnosprawnych realizowane jest w ramach programu Aktywny Samorząd ze środków PFRON. W ramach programu można otrzymać maksymalnie 10000 zł, wymagany udział własny to zazwyczaj 15%. Procedura wymaga złożenia wniosku i oferty na sprzęt. Nabór wniosków prowadzą lokalnie powiatowe oddziały PCPR/MOPS, który zazwyczaj rozpoczyna się około marca każdego roku. W ramach programu można skorzystać z dofiansowania na zakup:

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą adaptacji.

Limit dofinansowania w roku 2020 to 10000 zł z udziałem własnym od 15%. Dokumenty można składać także formie elektronicznej za pomocą portalu SOW.

Dofinansowanie do zakupu wózka elektrycznego

W 2020 kwota dofinansowania została zwiększona do 25000 zł. Pozostałe warunki są niezmienione, można skorzystać z dofinansowania i pokryć udział własny zleceniem z NFZ. Osoby, które nie zostały objęte programem Aktywny Samorząd moga skorzystać z tradycyjnej ścieżki dofinansowania opisanej poniżej.

Nowa możliwość to składanie wniosków elektronicznie z pomocą portalu SOW, jeśli posiadamy profil zaufany.

W 2019 pojawiły się dwie nowe możliwości w ramach programu Aktywny Samorząd. Dofinansowanie do skuterów elektrycznych i napędów wózków w kwocie do 5000 zł oraz dofiansowanie do wózków elektrycznych w kwocie do 10000 zł. Nowością jest możliwość połączenia refundacji i kwoty dofinansowania cowozek elektryczny forest daje możliwość uzyskania kwoty podstawowej w wysokości 13000 zł
.

Dla pacjentów kwalifikujących się do kategorii wózka specjalnego P.130.00 lub specjalnego P.130.01 możliwe jest sfinansowanie zakupu w ramach refundacji NFZ oraz uzyskanie dofinansowania z PCPR na zasadach ogólnych. W ramach środków PFRON w PCPR-ach można natomiast uzyskać środki na utrzymanie wózka inwalidzkiego z napędem elektrycznym, czyli dokonanie napraw, zakup części itp. Nabór wniosków odbywa się w okresach ogłaszanych lokalnie przez PCPR-y

Jeśli są Państwo zainteresowani zakupem wózka elektrycznego od solidnej firmy, zapewniającej serwis i obsługę nie tylko podczas sprzedaży, ale także podczas użytkowania wózka, aby użytkowanie to było bezproblemowe, bezawaryjne i komfortowe zachęcamy do kontaktu z nami. Pomożemy wybrać wózek najodpowiedniejszy do Państwa potrzeb i możliwości finansowych, najważniejsza jest dla nas Państwa satysfakcja z użytkowania zakupionego u nas sprzętu. Tel. 226768182, email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pn-pt 9-17

Partnerzy