Dofinansowanie do zakupu manualnego wózka inwalidzkiego

 1. Od 2020 r. dostępne są zlecenie elektroniczne. Przy zleceniu elektronicznym nie ma konieczności potwierdzania go w lokalnym oddziale NFZ. Wnioski do PCPR można także składać elektronicznie za pomocą portalu SOW, w tym celu potrzebny będzie nam profil zaufany PUE.
 2. Następnie musimy udać się do lekarza w celu otrzymania zlecenia na zaopatrzenie. Zlecenie wystawia lekarz specjalista zgodnie ze schorzeniem (ortopeda, reumatolog, neurolog, lekarz rehabilitacji, lekarz geriatrii). Od 1.01.2014 r wprowadzono nowe kody wózków, zmieniono limity refundacji, a także zmieniono okresy użytkowania sprzętu. Aktualnie zgodnie ze schorzeniem i klasyfikacją Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje 6 typów wózków:
  • Kod P.127.00 Wózek inwalidzki ręczny (standard) limit 600 zł użytkowany przez okres 5 lat
  • Kod P.128.01 Wózek inwalidzki dziecięcy - dla dzieci limit 600 zł użytkowany przez okres 3 lat
  • Kod P.129.00 Wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku - dla dorosłych limit 1700 zł użytkowany przez okres 4 lat
  • Kod P.129.01 Wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku - dla dzieci limit 1700 zł użytkowany przez okres 3 lat
  • Kod P.130.00 Wózek inwalidzki specjalny (z wyłączeniem wózka inwalidzkiego toaletowego) dla dorosłych limit 3000 zł użytkowany przez okres 4 lat
  • Kod P.131.01 Wózek inwalidzki specjalny dziecięcy(z wyłączeniem wózka inwalidzkiego toaletowego) dla dzieci limit 3000 zł użytkowany przez okres 3 lat
  Do każdego wózka w okresie jego użytkowania przysługuje możliwość otrzymania zlecenia na naprawę wartość odpowiednio 30% limitu (180 zł, 510 zł i 1000 zł).

 3. Po otrzymaniu numeru zlecenia z Narodowego Funduszu Zdrowia mamy 12 m-cy na jego realizację.
 4. Potwierdzone zlecenie gotowe jest do realizacji w placówce, która ma podpisaną umowę z NFZ, tak jak nasza firma. Jeśli cena wybranego wózka nie przekracza wartości refundacji na zleceniu, można od ręki zrealizować zlecenie. Jeśli wartość wózka jest wyższa możemy dopłacić różnicę i zrealizować zlecenie lub starać się o dodatkowe dofinansowanie o czym w następnym punkcie.
 5. Wybieramy ostatecznie typ i model wózka, dobieramy rozmiar, konfigurejmy jego elementy i wyposażenie.
 6. Dodatkowe dofinansowanie do wysokości 150% wartości refundacji możemy otrzymać z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR). W celu jego uzyskania należy przygotować następujące dokumenty (mogą różnić się lokalnie, ale zasady są dość zbliżone):
  • Wniosek o dofinansowanie
  • Orzeczenie o niepełnosprawności
  • Kopię zlecenia zaopatrzenia ortopedycznego
  • Fakturę Proforma, ofertę na sprzęt którego zakup ma być dofinansowany wystawioną przez nas
 7. Po rozpatrzeniu wniosku przez PCPR otrzymają Państwo informację o przyznanych środkach i mogą realizować zlecenie
 8. Dodatkowe środki ponad to co otrzymać można z NFZ i PCPR mogą pochodzić z zakładu pracy, fundacji, sponsora itp. wszystko zależy od Państwa otoczenia. Mimo trudności jednak warto jeśli potrzebują Państwo lepszego wózka, który będzie lepiej spełniał Państwa potrzeby.

Partnerzy